Bondage scéna v zahraničí I.

Bondage scéna v zahraničí je mnohem živější než v České republice. V tomto a následujícím článku se pokusím sepsat pár postřehů z mých návštěv zemí na západ od nás.

Ve větších městech se konají s frekvencí jednou týdně až měsíčně pravidelná setkání. I když se jim říká různě – setkáte se s označením Peer Rope, bondage jam nebo čistě jen trénink – zpravidla mají podobné zaměření.

Setkání za účelem procvičování úvazů se může na první pohled zdát nezajímavé. Proč se věnovat například trénování uvázání jedné ruky dlouhé hodiny, když se to na workshopu naučíte během pěti minut? Rozdíl mezi „nějak“ uvázat a perfektně zvládnout je ovšem obrovský. Pokud se chcete výrazně zlepšit, je nejrychlejší cestou právě návštěva tréninků. Na místě vám pomůže někdo zkušenější, ukáže vám přesné provedení do posledního detailu, poradí, jak si to nejlépe nacvičit, atd. Technika vám postupně přejde do krve a vy se tak budete moci naplno věnovat partnerovi a ne technickému provedení uzlů.

Nejčastějším typem pravidelných zahraničních bondage akcí je Peer Rope. Hlavní myšlenkou tohoto typu setkání je sdílení znalostí mezi lidmi (peer ve smyslu sobě rovných). V praxi: potkáte tam někoho, kdo umí uvázat uzel, který ani pod zátěží nepovolí, a požádáte ho, jestli by vám neukázal, jak na to. Mezitím se k vám přidá někdo jiný a předvede svoji variantu. Pak třeba někdo osloví vás s tím, že by se chtěl naučit vázání vlasů. A když zrovna nemáte chuť učit se nebo učit někoho jiného, můžete si hrát. Akce se většinou odehrávají v hezkých prostorách, kde mají lidé na rozdíl od domova mnohem více místa a závěsné body.

Bondage jam se od Peer Rope liší větším důrazem na hraní. Krásnou atmosféru mají například bondage jamy v berlínském Schwelle 7velkém loftu s mnoha závěsnými body tu v jeden okamžik váže deset i více párů všech úrovní. Můžete se zapojit, ale k aktivní účasti vás nic a nikdo nenutí a spoustu dojmů si odnesete, i když se přijdete jen podívat. Zpravidla uvidíte všechny možné podoby bondage – estetickou, technickou, sadistickou, hravou, mystickou, intimní… O existenci mnoha z nich možná ani netušíte, protože na internetu se o nich nedočtete ani je neuvidíte nikde na videu. Každopádně je to velmi inspirující zejména pro ty, co s vázáním začínají. Poznají, že bondage nemusí být jen nudné technické neosobní vázání ve stylu Two knotty boys, což sice vypadá hezky, ale trvá dlouho a vlastně to ani není bondage, ale makramé.

V České republice pořádáme kombinaci obou akcí – Shibari Night. Koná se každý měsíc v Praze v Kolbence a v Brně na Domečku. Na začátku bývá kratší workshop, po kterém následuje volný prostor na hraní i pro učení se od ostatních. Téměř vždy se na akci vyskytuje někdo zkušenější, kdo rád poradí.

Označeno v Články

Nejbližší akce

Zasílání pozvánek